• CODEX WACHAU, február 2010  

  Pre združenie Vinea Wachau je víno úplne prírodný produkt, ktorý je reprezentantom jeho pôvodu stelesňujúci charakteristické vlastnosti. Codex Wachau znamená jasný záväzok k prirodzenej produkcii vína a najprísnejšiu sebakontrolu v kategóriach Steinfeder, Federspiel a Smaragd.
  6 pilierov codex wachau:

  1.    Najprísnejšie zásady týkajúce sa pôvodu.
  Členovia Vinea Wachau sú povinní zabezpečiť to, že ich vína pochádzajú výlučne z vinárskeho regiónu Wachau a taktiež sú tam aj fľašované. Okrem toho, vína nesmú byť predávané mimo Wachau v sudoch alebo nádržiach.
  2.    Žiadne prísady.
  Vinári pracujú bez žiadnych prídavných látok (chaptalizácia alebo RTK – zahustenie rektifikovaným muštom). To znamená, že kvalita vína v pohári je určená len prírodou, zrecím potenciálom jednotlivých ročníkov a taktiež výslednou prírodnou cukornatosťou hrozna. To určuje výslednú kategorizáciu Wachauských vín na Steinfeder, Federspiel a Smaragd.
  3. Žiadne koncentráty.
  Vinári pracujú bez žiadnych umelých koncentrátov. Prirodzené zloženie hrozna, muštu a vína nemôže byť zmenené použitím technologických metôd ( vákuová destilácia, reverzné osmózy, kyroextrakcia / mrazenie hrozna atd‘ ).
  4. Žiadne aromatizácie.
  Je zaručené, že sa neuskutočnila žiadna aromatizácia. Vinári pracujú bez falšovania prírodnej štruktúry arómy – použitie bariku, drevených štiepok a tanínového prášku nie sú povolené.
  5. Žiadna frakcionalizácia.
  Je zaručené, že žiadna frakcionalizácia sa nedeje. Hoci rozklad vín do ich jednotlivých zložiek (krútením kúžela stĺpca) a svojvoľné skladanie je povolené v niektorých krajinách produkujúcich víno, vinári Vinea Wachau považujú túto technológiu ako zradu voči prírode a nevyužívajú ju.
  6. Príroda a nič iné.
  Vinári sa vzdali mnohých možností súčasnej vinifikácie, ktoré by znamenali manipuláciu prírody vo výrobe vína. Hrozno je zberané ručne a čo najneskôr v sezóne ( za účelom dosiahnutia vysokej fyziologickej zrelosti, čo je známkou vysokej ochoty riskovať ) čoho je výsledkom najvyššia možná kvalita a autenticita. Prirodzenosť je nanajvyš dôležitá!


  Združenie Vinea Wachau bolo založené v roku 1983. Pôvod názvu združenia môžme vystopovať až k Leotholdovi I von Kuenring (1243 – 1313), ktorý bol považovaný vo svojej dobe za najlepšieho hostiteľa v Rakúsku. Ním vytýčené územie korešponduje s dnešnou vinárskou oblasťou Wachau.

   
Predchádzajúca Nasledujúca Aktualita č. 54 z celkového počtu 79.